+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kişilik Bölünmesi

 1. #1
  YazguLu ForuM ŞimaL is on a distinguished road ŞimaL is on a distinguished road ŞimaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2006
  Mesajlar
  5.520
  Tecrübe Puanı
  18

  Kişilik Bölünmesi


  Kişilik bölünmesi yaşayan kişilerde her bir benlik, kendi beyin bölgesini kullanıyor. Bir benliğin yaşadıklarına diğeri, yabancı birini izliyor gibi dışarıdan tanıklık ediyor  Kişilik bölünmesi sanıldığından daha 'derin' bir sorun. Her bir kişiliğin kullandığı beyin bölgelerinin ayrı olduğuna dair bulgular uzmanları şaşırttı.
  İçinde birden fazla kişilik barındırmak ve kişilikler arasında kontrolsüz geçiş yapmak olarak tanımlanan kişilik bölünmesi üzerine yapılan araştırmalar, bu psikolojik rahatsızlıkla ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya çıkarttı.
  Hollandalı bilim adamları, her bir benliğin kendi sinir sistemini kullandığını saptadı. Yani her kişilik, farklı beyin bölgelerini kullanıyor. Böylece her benlik, diğer benliğin yaşadıklarına dışarıdan tanıklık ediyor, o olayları bir yabancı yaşıyormuş gibi algılıyor.
  Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nde görevli Simone Reinders ve meslektaşları, çoklu kişilik teşhisi konulmuş 11 hastayı deneye tabi tuttu. Her bir hastaya çeşitli zamanlarda kendi travmatik otobiyografileri okundu. Denekler 'birinci benlik' durumunda olduklarında, daha çok duygularla ilgili beyin bölgesinin harekete geçtiği görüldü; birinci benlikler okunanları kendi öyküleri olarak tanıyıp tepki verdi. İkinci benlikler ön planda olduğunda ise okunanlar karşısında deneklerin farklı beyin bölgeleri harekete geçti. ikinci benlikteki denekler, bir başkasının öyküsü okunuyormuşçasına tepki verdi.
  Kişilik bölünmesinin tohumları genelde çocuklukta atılıyor. Cinsel taciz, tecavüz, aile içi şiddet gibi travmalar bu rahatsızlığın nedenleri.

  Dissosiyatif Bozukluklar

  Dissosiyatif Amnezi (Bellek Yitimi)

  Dissosiyatif Füg (Kaçış)

  Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

  Depersonalizasyon Bozukluğu

  DİSSOSİYATİF BOZUKLUKLAR

  Genel özellikler, psikolojik nedenlerle orta çıkan bellek, bilinç, kimlik veya çevrenin algılanmasının kaybıdır. Herhangi bir beyin hasarı söz konusu değildir. Bu başlık altında 4 hastalık ele alınır

  DİSSOSİYATİF AMNEZİ (bellek yitimi)

  Yeni bilgileri öğrenme kapasitesi bozulmamış olmakla birlikte, genellikle stresli ve travmatik durumlarda görülen önemli bilgilerin ani kaybı söz konusudur. Bu unutma, olağan bir unutkanlıkla açıklanamaz. Hastalar, genellikle bellek kaybından haberdar ve bu konuda uyanıktırdır. En yaygın tipinde, lokal amnezi söz konusudur. Burada, kısa bir zaman dönemine ait olaylar unutulmaktadır. Hastalarda bu tür kısa süreli hafıza kaybına karşı belirli bir aldırmazlık söz konusu olabilir. Bilinçte hafif bir sislenme görülebilir.

  Dissosiyatif bozukluların en yaygın olanıdır. Felaketlerin ardından veya savaş anlarında daha sık görülür. Kadınlarda daha fazladır. Ergenlikte, erken erişkinlikte ortaya çıkar. Emosyonel travmalar hastalığa katkıda bulunur.

  Bu hastalarda, bellek kaybı, elem verici psikolojik çatışmalara ikincildir. Hastalık aniden sonlanabilir; az sayıda tekrarlamalar olabilir.


  DİSSOSİYATİF FÜG (kaçış)

  Hasta, herzamanki evinden veya işinden uzak bir yere, ani, beklenmedik seyahatlere çıkar. Önceki kimliğini, ailesini, adını yani önceki kimliğininin önemli kısmını hatırlayamaz ya da hatırlamakta güçlük çeker. Genellikle yeni bir kimlik takınır. Ani bellek kaybıyla birlikte, amaçlı, açık zihinle, uzak mesafelere, uzun süren seyahatlere çıkma görülür. Seyahat daha çok başıboş dolaşma şeklindedir. O sırada, geçmiş yaşamıyla ilgili kısmi ya da tam bellek kaybı söz konusudur ve kişi bunun farkında değildir. Yeni kimliğiyle tamamen normal bir görünümdedir; gariplik içinde görülmez. Bazen bu yeni kimlikte şaşkınlık ve yönelim bozukluğu olabilir.

  Nadir görülen bir hastalıktır. Felaketler ardından ve savaş zamanlarında artar. Emosyonel travmalar hastalığın ortaya çıkışına katkıda bulunur. Aşırı alkol kullanımı yatkınlık geliştirebilir. Borderline, histrionik ve şizoid kişilik bozukluklarında daha sık görülür. Genellikle kısa sürer, ancak aylarca sürebilir ve çok uzak mesafelere seyahatler görülebilir. İyileşme genellikle kendiliğinden olur ve hızlıdır. Hastalığın yinelemesi nadirdir.


  DİSSOSİYATİF KİMLİK BOZUKLUĞU *çoğul kişilik

  Aynı kişide ayrı kişilik ve kimlikler yaşanır. Kişi o sırada, sanki diğer kişiliği yokmuş gibi, o anda yaşadığı kişilik, tutumlarına ve davranışlarına hakim olur. Hasta ikinci bir kimliğe geçtiğinde, orijinal kişilik genellikle hatırlanmaz; orijinal kişilik diğerinden haberdar değildir. Bir kişilikten diğerine geçiş genellikle anidir. Her kişiliğin ayrı karakteristikleri vardır. İki kişilik psikolojik teste tabi tutulduklarında tamamen ayrı sonuçlar verirler. İki kişilik, başka cinsiyetten, başka yaştan başka ırktan olabilir. Bu hastalık daha çok filmlere konu olmakla birlikte, eskiden sanıldığı kadar az görülmediği düşünülmektedir.

  Ergenlik ve erken erişkinlikte görülür. Daha erken yaşlarda da başlayabilir. Kadınlarda daha fazla ortaya çıkar. Birinci derece akrabalarda daha çok görülür. Çocuklukta ruhsal ve fiziksel kötüye kullanım, hastalığın etiyolojisinde rol oynar. Bunların büyük çoğunluğu cinsel kötüye kullanımlardır. Bu cinsel kötüye kullanımların en yaygını ensest’tir (ebeveyn, kardeş, dayı, amca gibi kişilerle yaşanan cinsellik, eski Türkçe “fücur”). Çocuklukta yaşanan bu olaylar, dehşet ve acıdan kendini uzaklaştırma ihtiyacına yol açar. Bu uzaklaşma ihtiyacı, orijinal kişiliğin ayrı yönlerinin bilinçdışı bir bölünmesine yol açar. Her kişilik gerekli emosyon ve durumu ifade eder; öfke, cinsellik, yetenek gibi. Bunlar, orijinal kişiliğin ifade etmeye cesaret edemediği niteliklerdir. Kötüye kullanım sırasına çocuk, dehşet verici fiillerden, kişiliğin çözülmesiyle kendini kurtarmaya çalışır. Bunu yaparken, özde başka bir kişi olur ya da kötüye kullanımın olmadığı veya olamayacağı başka bir kişi olur. Çözülmüş kendi’ler, uzun süreli, farkedilmiş emosyonel tehditlerden kendini korumanın kökleşmiş yöntemi olur. Epilepsi (sara) ile birlikte görülebilir. Dissosiyatif bozuklukların en şiddetlisidir ve kroniktir. Tam düzelme olmaz.


  DEPERSONALİZASYON BOZUKLUĞU

  Kişinin kendisi veya bedeninden sürekli ve yineleyici ayrılma hissini yaşamasıdır. Rüyada olma, kendini dışarıdan seyrediyormuş hissi gibi. Kişi, kendi ve bedeni hakkında gerçek dışılık duygusu içindedir. Bunun yanında gerçeği değerlendirme yetisi bozulmamıştır. Bu duygular benliğe yabancıdır. Zaman ve uzay algısında bozulmalar, kol ve bacakların olduğundan çok uzun ya da kısa görünmesi, derealizasyon (dış dünya hakkında tuhaflık hissi) yaygındır. Hastalar kendilerini robot gibi hissedebilirler. Başdönmesi, depresif belirtiler, obsesyon, anksiyete ve bedensel zihin uğraşları sık görülür. Hastalığın kendisi nadir olmakla birlikte aralıklarla gelen depersonalizasyon dönemleri sık görülür. 40 yaşın üzerinde başlaması nadirdir. Kadınlarda daha sık olabilir. Şiddetli stres, anksiyete, depresyon, rahatsızlığa yatkınlık sağlar. Genellikle ani ortaya çıkar; kronik olmaya eğilim gösterir.

 2. #2
  KnightRideR
  Guest

  Manik Deprasif olarak kendini gösterir..Dİyelimki kişi kendini mükemmel sanıyor işte bu aslında kişilik bozukluğu ve hastalıktır

  Manik hasta kendisini oldukça güçlü, zeki, önemli, güzel hisseder. Her şeyi başarabileceğine inanır. Biz tıpta buna bipolar bozukluk deriz tabi doktor olmayanlar bilemez

 3. #3
  YazguLu ForuM ŞimaL is on a distinguished road ŞimaL is on a distinguished road ŞimaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2006
  Mesajlar
  5.520
  Tecrübe Puanı
  18

  Alıntı FearLeS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Manik Deprasif olarak kendini gösterir..Dİyelimki kişi kendini mükemmel sanıyor işte bu aslında kişilik bozukluğu ve hastalıktır

  Manik hasta kendisini oldukça güçlü, zeki, önemli, güzel hisseder. Her şeyi başarabileceğine inanır. Biz tıpta buna bipolar bozukluk deriz tabi doktor olmayanlar bilemez
  pek ne demek istediğinizi anlamadım?? konuyla alakası nedir anlatmak istediğnizin ??

  boyle yeni bir konuda anlatımınız varsa konu açın lütfen!!! anlatmak istediğnizle orda yazanlar çok farklı ..

  tşkler.

 4. #4
  KnightRideR
  Guest

  kişilik bölünmesinin başlangıcı manik defrasiftir demek istedim.Manik defrasif hastalarında kişilik bölünmesi olur demek istedim

 5. #5
  YazguLu ForuM ŞimaL is on a distinguished road ŞimaL is on a distinguished road ŞimaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2006
  Mesajlar
  5.520
  Tecrübe Puanı
  18

  yok yanlış bilgi edinmişsiniz oyle bi ilerleme yok kişi manik depresif sonrasında tedavi edilmediği takdirde en kötüsü paranoyak oluyor.. ama bu hastalığın tedavisi mümkündür .. paranoyak olunmaz yani ..

  sizi yanlış bilgilendirmişler... ama bide baktıgını görmemek okuduğunu anlamamk var.. lütfen dikkatli araştıralım.. userlrimizi yanıltmayalım ..

 6. #6
  KnightRideR
  Guest

  Bende bi userim ))))

 7. #7
  KnightRideR
  Guest

  kişilik bölünmesinin başlangıc ızaten manik deprasiftir.Manik deprasif hastaları genelde kişilikleri bozuk yada içine kapalı yada ucuk yada bezen hiper aktif veyahutta kendi kendine düşsel olarak buhrana kapılan , içinde heran korku olan,korkusunu bastıramayan yada heyecanını tutamayan ani hareketler yapan insanlar..Bunları engellemek için kişiliklerini değiştirirler yada kendilerine hakimiyet kurmak için kılıktan kılıga girerler..

  Üstelikte kararsız ve bencildirler..Olayların yada sonuçların sürekli kendi lehlerini olmasını ister olmadığı zaman manik deprasiflerini tekrarlarlar..Fearlese katılıyorum..

  Konu için tşk ediyorum.. Hasta olmak zor..Ama caresiz hastalıkta yok..

 8. #8
  Lady Kullanıcı zilan is on a distinguished road zilan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  7.159
  Tecrübe Puanı
  18

  bilgiler için tşkler...

 9. #9
  İLHAN
  Guest

  bır cogu bana uyuyor

 10. #10
  Moderatör ElaSu is on a distinguished road ElaSu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Bulunduğu yer
  Zurih
  Mesajlar
  307
  Tecrübe Puanı
  8

  Emeginize saglik..

  Guzel Bir Paylasim Olmus

+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok